Drama Desk Nominations are Announced

by Michael Eddy
Drama Desk Awards
Drama Desk Awards

The 62nd Annual Drama Desk Awards nominations were announced this past week at Feinstein’s/54 Below in New York City. Hello Dolly! led with 10 nominations, including Santo Loquasto’s scenic and costume designs along with nods for Scott Lehrer’s sound design, and Campbell Young Associates for wig and hair designs; Anastasia got nine noms including Linda Cho’s costume design, Aaron Rhyne for outstanding projection design, and Peter Hylenski for outstanding sound design in a musical; Come From Away also got nine nominations including Toni-Leslie James’ costume designs. Stage Directions congratulates all of the nominees.

Further information from The Drama Desk Awards (dramadeskawards.com/nominees)

The Drama Desk Awards place Broadway, Off-Broadway, and Off, Off-Broadway productions and artists into the same categories. Some of these productions originated in regional theaters around the country before coming to New York. The awards are voted on and bestowed by theatre critics, journalists, editors, and publishers covering theater. In keeping with the Drama Desk's mission, nominators considered shows that opened on Broadway, Off Broadway and Off, Off-Broadway during the 2016-2017 New York theater season. Eligibility and award category designations for the productions under consideration this season were determined by the Drama Desk Board of Directors with recommendations from the Nominating Committee.  

For the full list of the nominees, please go to: dramadeskawards.com/nominees

Here are selections from the nominations list:

Outstanding Set Design for a Play
David Gallo, Jitney, Manhattan Theatre Club
Nigel Hook, The Play That Goes Wrong
Laura Jellinek, A Life, Playwrights Horizons
Stewart Laing, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Douglas W. Schmidt, The Front Page 

Outstanding Set Design for a Musical
Lez Brotherston, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann’s Warehouse
Simon Kenny, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Mimi Lien, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Santo Loquasto, Hello, Dolly! 
Jason Sherwood, The View UpStairs 

Outstanding Costume Design for a Play
Jane Greenwood, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Susan Hilferty, Present Laughter
Murell Horton, The Liar, CSC 
Toni-Leslie James, Jitney, Manhattan Theatre Club
Stewart Laing, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Ann Roth, The Front Page 

Outstanding Costume Design for a Musical
Linda Cho, Anastasia
Toni-Leslie James, Come From Away
Santo Loquasto, Hello, Dolly! 
Anita Yavich, The View UpStairs 
Paloma Young, Bandstand
Catherine Zuber, War Paint 

Outstanding Lighting Design for a Play
Christopher Akerlind, Indecent, Vineyard Theatre
James Farncombe, The Tempest, St. Ann’s Warehouse
Rick Fisher, The Judas Kiss, Brooklyn Academy of Music
Mimi Jordan Sherin, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Stephen Strawbridge, “Master Harold”…and the Boys, Signature Theatre Company 
Justin Townsend, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club 

Outstanding Lighting Design for a Musical
Jeff Croiter, Bandstand 
Mark Henderson, Sunset Boulevard
Bradley King, Hadestown, New York Theatre Workshop
Bradley King, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812 
Amy Mae, Sweeney Todd: The Barber of Fleet Street 
Malcolm Rippeth, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann’s Warehouse 

Outstanding Projection Design
Reid Farrington, CasablancaBox, HERE
Elaine McCarthy, Notes from the Field, Second Stage
Jared Mezzocchi, Vietgone, Manhattan Theatre Club
John Narun, Gorey: The Secret Lives of Edward Gorey, Life Jacket Theatre Company
Aaron Rhyne, Anastasia 

Outstanding Sound Design in a Play
Mikhail Fiksel, A Life, Playwrights Horizons
Gareth Fry and Pete Malkin, The Encounter
Brian Quijada, Where Did We Sit on the Bus?, Ensemble Studio Theatre/Radio Drama Network
Leon Rothenberg, Notes from the Field, Second Stage
Jane Shaw, Men on Boats, Playwrights Horizons/Clubbed Thumb

Outstanding Sound Design in a Musical
Simon Baker, 946: The Amazing Story of Adolphus Tips, St. Ann’s Warehouse
Peter Hylenski, Anastasia
Scott Lehrer, Hello, Dolly! 
Nicholas Pope, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
Mick Potter, Cats
Brian Ronan, War Paint 
Matt Stine, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Outstanding Wig and Hair
David Brian Brown, War Paint 
Campbell Young Associates, Hello, Dolly!
John Jared Janas, Yours Unfaithfully, Mint Theatre Company
Jason Hayes, The View UpStairs
Josh Marquette, Present Laughter
Tom Watson, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club  

Outstanding Play 
If I Forget, by Steven Levenson, Roundabout Theatre Company 
Indecent, by Paula Vogel, Vineyard Theatre
A Life, by Adam Bock, Playwrights Horizons 
Oslo, by J. T. Rogers, Lincoln Center Theater 
Sweat, by Lynn Nottage, The Public Theater 

Outstanding Musical 
Anastasia 
The Band’s Visit, Atlantic Theater Company 
Come From Away 
Hadestown, New York Theatre Workshop
The Lightning Thief: The Percy Jackson Musical 

Outstanding Revival of a Play 
The Front Page
The Hairy Ape
, Park Avenue Armory
Jitney, Manhattan Theatre Club
The Little Foxes, Manhattan Theatre Club 
“Master Harold”… and the Boys, Signature Theatre Company
Picnic, Transport Group Theatre Company 

Outstanding Revival of a Musical
Falsettos, Lincoln Center Theater
Hello, Dolly!
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sweet Charity, The New Group
Tick, Tick…BOOM!, Keen Company 

Outstanding Director of a Play
Richard Jones, The Hairy Ape, Park Avenue Armory
Anne Kauffman, A Life, Playwrights Horizons
Richard Nelson, What Did You Expect?/Women  of a Certain Age, The Public Theater
Ruben Santiago-Hudson, Jitney, Manhattan Theatre Club
Daniel Sullivan, The Little Foxes, Manhattan Theatre Club
Daniel Sullivan, If I Forget, Roundabout Theatre Company

Outstanding Director of a Musical
Christopher Ashley, Come From Away
Bill Buckhurst, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Rachel Chavkin, Natasha, Pierre & the Great Comet of 1812
David Cromer, The Band’s Visit, Atlantic Theater Company
Jerry Zaks, Hello, Dolly!